Rekolekcje Wspólnoty Serca Jezusa

W dniach 24-25 wrzesień 2020 r., O. Mariusz Wójtowicz – karmelita bosy poprowadził dla naszej wspólnoty rekolekcje. Odbywały się one wyjątkowo w parafii Chrystusa Króla.

„Rekolekcje są po to, żeby nasze „kolekcje” od nowa poukładać i z Duchem Świętym iść do przodu” – takim wstępem rozpoczął O. Mariusz pierwszą konferencję. Przedstawił w niej pokrótce Tego, który nam daje Ducha św., a także Jego symbole i ich znaczenie, m.in. : gołąb, światło, obłok, ogień, itd.

W kolejnych konferencjach o. Mariusz omówił życiorys i duchowość Św. Teresy od Jezusa, tzw. Wielkiej Teresy. Mówił o „Twierdzy wewnętrznej” , w której św. Teresa opisuje „7 mieszkań” – czyli 7 etapów życia duchowego. Żeby wejść do „swojej twierdzy wewnętrznej” potrzebna jest modlitwa – ona powie prawdę, „Boimy się modlić, ponieważ boimy się prawdy o sobie”. W kolejnych dziełach (m.in. „Księga życia”, Droga doskonałości”) św. Teresa wyjaśnia czym jest modlitwa. Modlitwa ma być celem życia – trwaniem. Modlić się to znaczy myśleć o Bogu.

Aby się dobrze modlić potrzebujemy 4 rzeczy:

1) ćwiczyć się w miłości na co dzień

– być dla innych, słuchać, mieć czas

2) wyrzeczenia

– trud ofiary – post, asceza, jałmużna

3) pokory – czyli chodzenia w prawdzie

4) niezachwianego postanowienia – „determinada”.

O. Mariusz wyjaśniał i zachęcał do zapoznania się z tematem oraz życiem i dziełami św. Teresy z Avila. Wiele informacji na ten temat znajdziemy na stronie internetowej : karmel.pl. O. Mariusz prowadzi również swój osobisty blog – dumanie.pl , na którym znajdziemy wiele ciekawych treści dotyczących życia duchowego.

Za wspólnie spędzony czas konferencji, przeplatanych adoracją Najświętszego Sakramentu, wspólne Eucharystie, ale i czegoś dla ciała (wspólny obiadek) dzięki niech będą Panu Bogu.