Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W dniach 18 – 25 stycznia 2020 roku część osób z naszej wspólnoty wraz z opiekunem ks. Janem udała się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Po Mszy św. o godz.9:15 wyruszyliśmy autokarem do Jasionki, aby stamtąd wylecieć do Tel-Avivu. Na miejscu byliśmy wieczorem, skąd nasz kierowca zabrał nas autobusem do hotelu „Paradise” w Betlejem.
W niedziele rozpoczęliśmy zwiedzanie Jerozolimy od wejścia przez Bramę Lwów do Kościoła Św. Anny, gdzie mieszczą się pozostałości Sadzawki Owczej Betesda. Ulicą Via Dolorosa przeszliśmy do Kościoła Skazania Jezusa. W Kościele Biczowania mieliśmy Mszę św. , skąd rozpoczęliśmy Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. W kolejce do miejsca Ukrzyżowania Pana Jezusa i Grobu Pańskiego sprawdziliśmy swoją cierpliwość, pokorę i wytrwałość. Wracając pod wieczór zobaczyliśmy pozostałości po cardo, na zakończenie dnia poszliśmy pomodlić się pod Ścianę Płaczu (pogoda płakała razem z nami).

        
Drugiego dnia zaczęliśmy zwiedzanie od Bazyliki Bożego Narodzenia w Betlejem, gdzie ,mieliśmy Mszę św. Kolejne punkty programu tego dnia to: Grota Mleczna, Pole Pasterzy, muzeum holokaustu Yad Vashem, Sanktuarium Narodzenia Jana Chrzciciela. Pod koniec zwiedzania wspięliśmy się do przepięknie położonego Kościoła Nawiedzenia Sw. Elżbiety w Ain Karen.
        
We wtorek wyruszyliśmy nad Morze Śródziemne oglądając po drodze pozostałości rzymskiego akweduktu. W Hajfie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i podziwialiśmy piękne widoki tego nadmorskiego miasta oraz przepiękne ogrody Baha’i. Tego dnia byliśmy również na górze Tabor (Kościół Przemienienia Pańskiego), następnie pojechaliśmy do Nazaretu. Po zakwaterowaniu w tamtejszym hotelu wyruszyliśmy do Kościoła Św. Józefa, a w Bazylice Zwiastowania mieliśmy Mszę św. na zakończenie dnia.

Czwartego dnia po wykwaterowaniu udaliśmy się do Kany Galilejskiej, gdzie 5 par odnowiło swoje przyrzeczenia małżeńskie (bardzo wzruszająca uroczystość).Tego dnia zwiedziliśmy również Górę Óśmiu Błogosławieństw, Kościół w Tabgha (miejsce cudownego rozmnożenia chleba), dom Św. Piotra i obok synagogę. Po zjedzeniu ryby Św. Piotra udaliśmy się w rejs statkiem po przepięknym Jeziorze Galilejskim. Zakończyliśmy zwiedzanie Mszą św. w auli nad Jeziorem.
          
We czwartek udaliśmy się do Betani, zwiedziliśmy Grób Łazarza, następnie podziwialiśmy przepiękną Pustynie Judzką z widokiem na Wadi Kelt. Nad rzeką Jordan odnowiliśmy przyrzeczenia chrzcielne. W Jerycho – najstarszym mieście świata mieliśmy Mszę św. Był również czas na zakupy pod Górą Kuszenia. W drodze powrotnej widzieliśmy sykomorę – drzewo podobne do tego, na które wspiął się Zacheusz, żeby zobaczyć Jezusa. Nad Morzem Martwym co odważniejsi zażyli kąpieli błotno-wodnej.
         
Piątek był dniem zwiedzania Jerozolimy. Zaczęliśmy od miejsca wprowadzenia Pana Jezusa do Jerozolimy, następnie Kaplica Wniebowstąpienia, Świątynia Pater Noster, Ogród Oliwny, Bazylikę Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, później dom Kajfasza, Kościół Św. Piotra „gdzie zapiał kur”, dziedziniec zaparcia się Św. Piotra, Ciemnica, Wieczernik i Grób Dawida. Zakończyliśmy tego dnia zwiedzanie Mszą św. w kościele „przy wieczerniku”.
          
W wielu miejscach czytaliśmy Ewangelię opisującą wydarzenia z życia Jezusa, które tam się odbyły. Opisy historyczno-religijne wspaniałego przewodnika Pana Wiesława pomagały wczuć się w atmosferę tych miejsc. Wiele naszych wyobrażeń zderzało się ze zgoła odmienną rzeczywistością. Może nie raz udało nam się postawić stopę w miejscu, przez które dokładnie przechodził Pan Jezus….
Nie sposób opisać ogromu wrażeń fizyczno-psychiczno-duchowych. Wędrowanie „śladami” Jezusa jest niesamowite. Za wszystkie łaski, które tam otrzymaliśmy i uprosiliśmy dzięki niech będą naszemu Dobremu Bogu. Amen.