Każda polska rodzina otrzyma Iskrę Miłosierdzia
W dniu kanonizacji Jana Pawła II – 27 kwietnia, Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia trafi do polskich rodzin wraz ze specjalną modlitwą do odmawiania w rodzinnym gronie.
Ogień symbolizujący Miłosierdzie Boże od niedzieli, 31 marca, rozprzestrzenia się nie tylko po Polsce. Trafił też m.in. do Buenos Aires – rodzinnej miejscowości papieża Franciszka i do Ostrej Bramy. W poniedziałek, 28 kwietnia, będzie obecny w Rzymie, podczas Mszy dziękczynnej za dar kanonizacji.
Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia wyszła z Łagiewnik w niedzielę, 31 marca. Wówczas kard. Stanisław Dziwisz przekazał ją delegacjom państwowym i przedstawicielom instytucji publicznych. W trakcie uroczystości, jako pierwszy obywatel państwa, świecę otrzymał prezydent RP Bronisław Komorowski. Oprócz prezydenta otrzymali ją również przedstawiciele kilkudziesięciu instytucji kościelnych, państwowych i społecznych, m.in. Straży Pożarnej, Policji, Służby Więziennej, Caritas Polska, zakonów, organizacji harcerskich i mediów.
Drugą "stacją" Iskry był Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach, który w zależności od regionu odbył się 11 lub 12 kwietnia. Wówczas w katedrach biskupi przekazali Iskrę delegacjom młodzieży z poszczególnych parafii. Ogień trafił także do władz samorządowych i instytucji społecznych, takich jak szpitale, hospicja, domy dziecka, domy pomocy społecznej i więzienia.
W dniu kanonizacji Jana Pawła II, czyli w Niedzielę Bożego Miłosierdzia 27 kwietnia, Iskra trafi bezpośrednio do wiernych. Będzie można odebrać ją w parafiach i stamtąd zanieść do swoich rodzin. W ten sposób każda osoba będzie mogła doświadczyć blasku Bożego Miłosierdzia.
Dzięki Polakom obecnym w różnych stronach świata Iskra trafiła także do Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Kanady, USA, Argentyny i do Ostrej Bramy w Wilnie.
Będzie także obecna na ołtarzu podczas Mszy dziękczynnej za kanonizację papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Liturgia będzie sprawowana w poniedziałek, 28 kwietnia, o godz. 10.00 na Placu św. Piotra.
Ks. Jan Drob w rozmowie z KAI przypomina, że Iskra jest symbolem bożego miłosierdzia. "To nie jest ogień olimpijski" – podkreśla. Jak wyjaśnia, "Jan Paweł II wzywa i prosi nas Polaków, abyśmy tę Iskrę Miłosierdzia, tę prawdę o miłosierdziu bożym zanieśli na cały świat – do naszych rodzin, miejsc pracy, instytucji publicznych".
Prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia tłumaczy, że Iskra zawsze symbolizuje obecność Boga i byłoby grzechem, gdybyśmy w miejsce Pana Boga i miłosierdzia bożego postawili Jana Pawła II. "Przez papieża zwracamy się do Boga prosząc o miłosierdzie, nigdy odwrotnie" – zaznacza.
Wśród zadań tego symbolu, jakim jest Kanonizacyjna Iskra Miłosierdzia, ks. Drob wymienia wymiar jednoczący – społeczeństwo, środowiska, rodziny.
Jan Paweł II – papież miłosierdzia, nazywany jest także papieżem rodziny. Dlatego Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia przygotowując obrazki kanonizacyjne, na odwrocie zapisała modlitwę rodzinną, do odmawiania przy Iskrze Miłosierdzia.
Ks. Drob zachęca, aby we wszystkich polskich domach, w dniu kanonizacji, wspólnie, przy zapalonej świecy, odmówić właśnie tę modlitwę. "Z niej ma powstać bukiet modlitewny z Polski, który Jan Paweł II zaniesie do Boga" – wyjaśnia ks. Drob. I przypomina słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Łagiewnikach – "W miłosierdziu bożym świat znajdzie pokój a człowiek szczęście".
Publikujemy słowa rodzinnej modlitwy przy świetle Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia:
"Boże Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoją miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Pochyl się nad nami grzesznymi, ulecz naszą słabość, przezwycięż wszelkie zło,
pozwól wszystkim mieszkańcom ziemi doświadczyć Twojego miłosierdzia,
aby w Tobie Trójjedyny Boże, zawsze odnajdywali źródło nadziei.
Ojcze przedwieczny, dla bolesnej męki i zmartwychwstania Twojego Syna, miej miłosierdzie dla nas i całego świata."
KAI /za: www.deon.pl/