Abp Michalik: nie można zgodzić się na Polskę, która wymiera

Abp Michalik: nie można zgodzić się na Polskę, która wymiera

 

– Nie możemy zgodzić się na koniec Polski, która wymiera. Trzeba budzić wiarę w Boga, wiarę w rodzinę, trzeba budzić miłość w sercach ojców i matek, ofiarną miłość gotową do poświęcenia, gotową do przyjęcia kolejnego dziecka – mówił abp Józef Michalik podczas X Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu.

 

Tysiące pielgrzymów z całej Polski przybyło w czwartek wieczorem w ramach Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby modlić się w intencji życia poczętego i rodzin. Temat wrześniowego spotkania brzmiał: „O budowaniu kultury życia – by zawierzyć raz jeszcze Świętemu Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej ojczyźnie i na całym świecie”.

Spotkanie rozpoczął koncert uwielbienia „Wybierz Jezusa” w wykonaniu zespołu Abba Pater. Po koncercie przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych przed obrazem św. Józefa Kaliskiego poprowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencję nt. „Co i w jaki sposób trzeba ocalić dziś dla dobra rodziny i społeczeństwa jutra?” wygłosił Marek Jurek, poseł Parlamentu Europejskiego, prezes Prawicy Rzeczypospolitej. Prelegent zauważył, że rodziny w Polsce powinny mieć stworzone odpowiednie warunki do tego, aby mogły dobrze rozwijać się. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, konsultor Papieskiej Rady ds. Świeckich. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun oraz seniorzy bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski, a także dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk.

W homilii celebrans wskazał, że katolik powinien swoje życie realizować zgodnie z prawem Bożym, które przejawia się w prawie natury i 10 przykazaniach Bożych. – Trzeba, żeby prawo ludzkie uchwalane przez ludzi zgadzało się z prawem Bożym, bo inaczej nie będzie to zgodne z naszym sumieniem – powiedział abp Michalik.

Zaznaczył, że 85 procent Polaków czerpie wiedzę z internetu, a rola rodziny i szkoły zanika w przekazie tego, co najważniejsze, co dotyczy dróg zbawienia człowieka.

Podkreślał, że każda rodzina chrześcijańska ma być jak Rodzina z Nazaretu, ma żyć w pokorze, prostocie, uwielbieniu i na drugiego człowieka patrzeć jak na Chrystusa. – Rodzina to jest wielka wartość. Ona nie tylko daje życie, ale ona formuje człowieka, jest w stanie rany goić, przebacza, nawet wyrodne dziecko znajduje miejsce w rodzinie. To jest szkoła, a jednocześnie miejsce, gdzie może odrodzić się wszystko to, co zaginęło, bo dzięki rodzinie i Polska może odrodzić się – wskazał kaznodzieja.

Ubolewał, że w całej Europie rozpoczęła się walka między ateistami a wierzącymi. – Historia dobitnie dowiodła, że prowadzenie wojny z Bogiem w celu wyrzucenia Go z serc ludzi prowadzi ludzkość w stronę przerażenia. Ilekroć próbowano zastąpić prawo Boże prawem ludzkim nie zgadzającym się z prawem Bożym klęskę ponosił człowiek, ludzkość – stwierdził metropolita przemyski.

Przekonywał, że chrześcijaństwo to wielka szansa rozwoju dla człowieka przez wiarę. – To szansa nie tylko rozwoju moralnego, duchowego, ale rozwoju nadprzyrodzonego, odkrycia, że nasza ojczyzna jest w niebie, że naszym Ojcem jest Bóg, że nasze życie już tu na ziemi trzeba wiązać z Panem Bogiem – powiedział abp Michalik.

Wskazał, że Polska potrzebuje ludzi odważnych. – Trzeba docenić tych chrześcijan, którzy bronią prawa Bożego, tych proroków współczesnego świata, którzy poświęcają wiele, żeby jednak zachować integralną wizję człowieka wierzącego zanurzonego w ten świat. Polska dziś potrzebuje takiej odwagi, którą pokazywał Jan Paweł II. Trzeba umieć mówić tak Bogu, tak życiu i rodzinie, tak uczciwości, tak Jezusowi za cenę bycia nawet pogardzanym czy marginalizowanym. Trzeba odrzucić zło, powiedzieć nie szatanowi – ojcu kłamstwa, nie niemoralności. Trzeba mieć odwagę szukać sojuszników dobra. Nie możemy zgodzić się na koniec Polski, która wymiera. Trzeba budzić wiarę w Boga, wiarę w rodzinę, trzeba budzić miłość w sercach ojców i matek, ofiarną miłość gotową do poświęcenia, gotową do przyjęcia kolejnego dziecka – apelował hierarcha.

Dodał, że Polska potrzebuje dzisiaj ludzi mocnych duchem, a demokracja współczesna potrzebuje ludzi moralnych etycznie. – Trzeba tworzyć atmosferę życzliwości i poparcia dla tych, którzy mają odwagę być dobrzy, uczciwi, moralni – podkreślił celebrans.

– Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, a jest ich wielu. Dzięki pismom katolickim, dzięki Radiu Maryja i diecezjalnym rozgłośniom, dzięki kapłanom za wysiłek, za trud uratowania rodziny, za trud uratowania człowieczeństwa w człowieku, za pomoc, żeby wydobywać z naszych sumień to, co dobre. Dziękuję wszystkim, którzy pomagają Kościołowi na tej drodze – powiedział abp Michalik.

Po komunii św. metropolita przemyski abp Józef Michalik zawierzył św. Józefowi małżonków, życie nienarodzonych i całe rodziny.

W swoim przemówieniu bp Edward Janiak zachęcał wiernych, aby we wszystkich sprawach i trudnościach zwracali się do św. Józefa. – Dzisiaj kiedy brakuje nam miłości na co dzień, chciejmy wydobyć w świadectwie wiary element miłości do drugiego człowieka, nawet wtedy, kiedy przychodzą trudności, kiedy różnimy się, kiedy wkrada się zawiść, żebyśmy potrafili na drugiego człowieka popatrzeć przez głos serca – zauważył biskup kaliski.

O. Tadeusz Rydzyk podziękował abp. Michalikowi za głoszenie prawdy i za to, że pod jego przewodnictwem cały Episkopat Polski zabiegał, aby Telewizja Trwam znalazła się na multipleksie.

Wskazywał, że w Polsce istnieje 331 rozgłośni radiowych i 113 stacji telewizyjnych, a w tym tylko kilkanaście rozgłośni diecezjalnych, jedno Radio Maryja i jedna Telewizja Trwam.

Zachęcał katolików do działania. – Razem możemy zrobić dużo dobrego – powiedział o. Rydzyk.

Podczas Mszy św. zagrała Gminna Orkiestra Dęta przy OSP w Czajkowie pod dyrekcją Krzysztofa Sowy.

Po Eucharystii biskupi i kapłani udali się pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie abp Józef Michalik złożył kwiaty i odmówił modlitwę do świętego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Źtródło: ek / Kalisz / KAI