Kardynał Mueller: rodzina jest „odwiecznym wzorem dla całej ludzkości”
Kościół katolicki, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla teraźniejszości i przyszłości całej ludzkości – tłumaczy prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Gerhard Ludwig Müller. W rozmowie ze stacją Salve TV podkreślił, że rodzina jest „odwiecznym wzorem dla całej ludzkości”. „Bóg stworzył kobietę i mężczyznę po to, aby kobieta była matką, a mężczyzna ojcem. Mają oni być jednym ciałem i jedną duszą oraz tworzyć związek na całe życie, będąc przyszłością całej ludzkości” – tłumaczył.
Kardynał Gerhard Müller wyraził zadowolenie z pierwszych czterech dni obrad Synodu. – Ojciec Święty zaznaczył bardzo wyraźnie w homilii, rozpoczynającej Synod Biskupów, że nauka Kościoła opiera się na Piśmie Świętym, Bożym Słowie i z tego powodu nie może być przez nas, ludzi, zmieniana. Pragniemy, aby z Synodu popłynęło wyraźne przesłanie o miłości między kobietą a mężczyzną oraz rodzinie cieszącej się potomstwem – komentował prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.
– Bóg stworzył kobietę i mężczyznę po to, aby kobieta była matką, a mężczyzna ojcem. Mają oni być jednym ciałem i jedną duszą oraz tworzyć związek na całe życie, będąc przyszłością całej ludzkości – dodał kard. Müller.
Pytany, czy obrady Synodu przebiegają po jego myśli, odpowiedział, że za wydarzenie to modlą się miliony ludzi na całym świecie. – Katoliccy ojcowie, matki, dzieci, całe rodziny modlą się o dobry przebieg Synodu. Jestem przekonany, że pod przewodnictwem papieża wszystko będzie przebiegało dobrze. Docierają do nas różne propozycje z zewnątrz, ale – jak zaznaczył Franciszek – Synod nie jest parlamentem i nie ma frakcji, które walczą między sobą. Biskupi są prowadzeni przez Ducha Świętego i dążą do tego, czasem w kontrowersyjnych dyskusjach, aby zwyciężyła prawda – powiedział kard. Müller. Dodał, że „Kościół jest zawsze zobowiązany do tego, aby w duchu wspólnoty dawać świadectwo prawdzie”.
Wyraził przekonanie, że Kościół katolicki, zajmując się rodziną, wykonuje wielką pracę dla teraźniejszości i przyszłości całej ludzkości. – Zostaliśmy stworzeni przez Boga, który jest naszym początkiem i naszym celem. Dlatego droga, którą kroczymy z Jezusem, jest dobrą drogą i dobrym celem – mówił prefekt Kongregacji Doktryny Wiary.
Pytany o potrzebę nowej ewangelizacji, kardynał-prefekt przypomniał, że „ateizm jest drogą ku przepaści”. – Człowiek został stworzony przez Boga i bez Boga nie może żyć. Są ludzie, którzy określają się ateistami i mają trudności z rozpoznaniem Boga i pójściem drogą wiary. To jest coś innego niż agresywny ateizm, który chce ograniczyć człowieka do istoty czysto zwierzęcej. Przecież istnieje coś takiego, jak transcendencja człowieka objawiająca się w jego duchu, rozumie i wolnej woli. Mimo swojego umiejscowienia w świecie zmysłowo-empirycznym człowiek pyta o sens całego istnienia. Na podstawie takiego położenia nie można odpowiedzieć, jaki jest sens świata i sens życia każdego człowieka. Obecnie droga nowej ewangelizacji jest równie ważna także w krajach tradycyjnie katolickich – powiedział kard. Müller. – Nie dzielmy się jakimiś resztkami, ale zmierzajmy ku nowym horyzontom, idąc drogą Kościoła i człowieczeństwa, aby swoją przyszłość wiązać z Bogiem – zachęcił.
Podkreślił, że nie możemy zmieniać nauczania Kościoła, ale możemy zmieniać sposoby jego nauczania. – Metody duszpasterskie muszą się dostosowywać do współczesności, gdyż świat stale się zmienia, muszą być dopasowane do człowieka – powiedział prefekt najważniejszej kongregacji watykańskiej. – Bóg raz na zawsze zwrócił się do nas przez Jezusa Chrystusa i to przesłanie jest ciągle aktualne, tak jak ofiara i zmartwychwstanie Jego Syna, które są drogą człowieka i Kościoła – dodał.
Źródło: KAI mat